Kalle Randalu

April 07, 2012 

KALLE RANDALU on rahvusvaheliselt tuntud Eesti pianist. Ta on lõpetanud Tallinna Muusikakeskkooli Tiina Kuriku, Tallinna konservatooriumi prof Bruno Luki ning Moskva konservatooriumi prof Lev Vlassenko klaveriklassis. Ta on pälvinud laureaaditiitli mitmel rahvusvahelisel konkursil: I koht noorte pianistide konkursil Tšehhoslovakkias (1971), I preemia vabariikidevahelisel pianistide konkursil Tallinnas (1976), laureaaditiitel Schumanni-nimelisel konkursil Zwickaus (1981) ning Tšaikovski-nimelisel konkursil Moskvas (1982), I koht ARD-konkursil Münchenis (1985).

1988. aastast elab Kalle Randalu Saksamaal. Aastail 1994–1997 oli ta Freiburgi Muusikaülikooli professor ning aastast 1997 on ta Karlsruhe Muusikaülikooli professor.

Kalle Randalu on esinenud enamuses Euroopa riikides, Ameerikas, Austraalias, Venemaal ja Jaapanis, olulisematest kontserdisaalidest võiks olla mainitud Viini Konzerthaus, Müncheni Herkulessaal, Berliini Konzerthaus, Moskva konservatooriumi Suur saal, Peterburi Filharmoonia Suur ja Väike saal, Baden-Badeni Festspielhaus, Hamburgi Musikhalle, Helsingi Finlandiatalo, Salzburgi Festspielhaus, Mannheimi Rosengarten.

Kalle Randalu on musitseerinud paljude maailmas tuntud orkestritega, sh Baieri Raadio SO, BBC SO, Baieri Riigiooperi orkester, Peterburi, Moskva ja Hamburgi filharmoonikud, Berliini SO, Mannheimi Ooperiteatri orkester, Soome Raadio SO, Württembergi, Bratislava, Peterburi, Kesk-Põhjamaa ja Berliini Kammerorkester, Eesti orkestritest ERSO, Vanemuise Sümfoonikud ja Tallinna Kammerorkester. Dirigentidest on tema koostööpartnerid olnud Wolfgang Sawallisch, Mariss Jansons, Natan Rahlin, Maksim Šostakovitš, Juha Kangas, Leif Segerstam, Osmo Vänskä, Jörg Faerber, Jac van Steen, Kazushi Ono, Christoph Poppen, Vladimir Fedossejev, Neeme Järvi, Paavo Järvi, Peeter Lilje, Arvo Volmer, Jüri Alperten, Eri Klas, Olari Elts jt.

Kalle Randalu repertuaaris on üle 50 klaverikontserdi, lisaks suur hulk soolo- ja kammerteoseid. Juha Kangasega on ta ette kandnud enamuse Mozarti 27 klaverikontserdist. Korduvalt on tema esituses kõlanud Beethoveni viis klaverikontserti ja koorifantaasia. Tänu tihedatele sidemetele Eesti heliloojatega on Randalu olnud paljude nende teoste esmaettekandja. Üle 20 aasta on ta seotud kammermuusikaakadeemiaga Villa Musica, mis ühendab juhtivaid muusikuid Saksamaal.

Kalle Randalu on salvestanud muusikat enam kui 40 CD ja 16 LP jaoks. Erilist tähelepanu on äratanud seitsmest CDst koosnev ülesvõte Paul Hindemithi sonaadiloominguga (koostöös Villa Musica interpreetidega), mis on muuhulgas pälvinud sellised auhinnad nagu Classical Award (Prantsusmaal Cannes’is) ja Klassik Echo (Saksamaal). Viimastest plaadistustest on olulisemad duubelCD Brahmsi klaveritriodega ja kolmest CDst koosnev tsükkel Schumanni kammermuusikaga.

1987. aastal omistati Kalle Randalule ENSV rahvakunstniku tiitel ja 1999. aastal Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia audoktori nimetus.

www.kallerandalu.com

www.asartists.com/artist/kalle-randalu

Latest News